Stowarzyszenie Astronomia Nova
polski polski polski polski polski
strona główna nowości statut zarząd członkostwo kontakt patronaty publikacje linki

Bogdan Wszołek

Dorobek [PDF] / Zdjęcia / Zdjęcia (2014-2019 PDF)

Bogdan Wszołek Mama urodziła mnie po przyjściu z sumy i po wydaniu obiadu, w niedzielę 30 grudnia 1956 w podkarpackiej wsi Rzepiennik Strzyżewski w wynajmowanym domu nr 55. Zdarzenie to miało miejsce zaraz po zachodzie Słońca, które przebywało wtedy w gwiazdozbiorze Strzelca (w pobliżu M20) w zodiakalnym znaku Koziorożca. Księżycowi brakowało jeden dzień do nowiu, a Saturn, mój astralny patron "z urzędu", był wtedy w zodiakalnym Strzelcu, wyprzedzając Słońce dokładnie o dwie godziny.

W uzupełnieniu licznych umiejętności wyniesionych z domu rodzinnego (byłem najstarszym dzieckiem w rodzinie prowadzącej małe gospodarstwo rolne w Rzepienniku Biskupim) kształtowały mnie też instytucje państwowe.
Były to kolejno: SP w Rzepienniku Biskupim, LO w Bieczu (profil mat.-fiz.), Uniwersytet Jagielloński (studia astronomii), SP w Zubrzycy Górnej (byłem tam nauczycielem), Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie i Jednostka Sił Powietrznych w Sochaczewie (służba wojskowa), Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (zatrudnienie w charakterze cieśli budowlanego), SP w Brzeziu k. Niepołomic (zatrudnienie w charakterze nauczyciela), Uniwersytet Jagielloński (od 1985 roku zatrudnienie w charakterze asystenta/adiunkta w Obserwatorium Astronomicznym), Wyższa Szkoła Pedagogiczna/Akademia Jana Długosza w Częstochowie (od 1995 roku zatrudnienie w charakterze adiunkta w Instytucie Fizyki).

Doktorat nauk fizycznych (specjalność astronomia) uzyskałem w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1991 roku. W ramach współpracy naukowej przebywałem wielokrotnie w różnych ośrodkach astronomicznych świata z krótkimi wizytami roboczymi (uniwersytety w Muenster, Kiel, Hamburgu, Leidzie i w Tel Avivie, w Space Telescope Science Institute w Baltimore, w Specjalnym Obserwatorium Astronomicznym Rosyjskiej Akademii Nauk na Kaukazie, w Instytucie Astrofizycznym Kazachskiej Akademii Nauk w Ałma Acie, w Głównym Obserwatorium Astronomicznym Rosyjskiej Akademii nauk w Pułkowie koło St Petersburga i in.). Przez wiele lat ściśle współpracowałem z Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach koło Torunia.

W swoich kontaktach naukowych miałem okazję zaprzyjaźnić się lub bliżej poznać m.in. z takimi sławami astronomii światowej jak: Prof. Konrad Rudnicki (mój wspaniały nauczyciel i podwójny promotor), Prof. Waltraut Seiter (Muenster), Prof. Volker Weidemann (Kiel), Prof. Mayo Greenberg (Leida), Prof. Jan Hendrik Oort (Leida), Prof. Hendrik van de Hulst (Leida), Prof. Donald Lynden Bell (Cambridge), Prof. Noah Brosh (Tel Aviv), Prof. Wiktor Abałakin (St Petersburg), Prof. David Batuski (Maine, USA), Prof. Jacek Krełowski (Toruń).

Jako astronom od lat aktywnie uczestniczę w życiu naukowym i akademickim w strukturach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Od roku 1998 buduję też (prywatnie) Obserwatorium Astronomiczne im. Św. Jadwigi Królowej w Rzepienniku Biskupim. W marcu 2004 powołałem do istnienia Sekcję Astronomiczną przy Częstochowskim Towarzystwie Naukowym (SACTN).

W latach 2005-2006 zorganizowałem w Akademii Jana Długosza w Częstochowie pierwsze w Polsce planetarium cyfrowe.

W roku 2009 powołałem do życia Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii imienia ks. Bonawentury Metlera, a także stowarzyszenie Astronomia Nova (www.astronomianova.org).

W 2010 roku uratowałem od zniszczenia kilka radioteleskopów z likwidowanego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Dwa z nich zostały na nowo zbudowane w roku 2012; RT-9 w Rzepienniku Biskupim i RT-13 w Częstochowie. Trzeci stanął w 2014 w Cieszęcinie. W 2014 nabyłem też, i postawiłem w Rzepienniku Biskupim, wojskowy radioteleskop RFT-5.4 z likwidowanego Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych (SCOR) w Komorowie.

W roku 2015 oddałem do użytku Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (www.oajadwiga.pl).